Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren ocupat abuziv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren ocupat abuziv

Am nr cadastral pe terenul din curte,dar este partial ocupat de vecini.
Dupa delimitarea terenului de catre topograf ,vecinii au mutat gardul,folosind cca 30 mp din curtea mea .
Cum pot sa - mi recupere terenul?
Multumesc
Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in granituire dupa care sa solicitati, cu sentinta in mana, ajutorul unui executor judecatoresc
Este vorba despre o acțiune clasică de granituire si revendicare.Discutati cu un av despre durata aproximativă,costuri,probe ce urmează să fie administrate etc.