Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca domiciliu in starea de alerta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca domiciliu in starea de alerta

Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti si pe mine daca munca la domiciliu in perioada starii de alerta poate fi efectuata prin act unilateral al angajatorului, fara a mai fi nevoie de intocmirea unui act aditional la CIM?Va rog sa imi indicati si baza legala.Multumesc
Da, poate fi efectuata prin act unilateral al angajatorului.
si baza legala care este, eu am inteles ca totul va fi reglementat prin legea privind starea de alerta care urmeaza sa apara?Ce baza legala exista in acest moment si sunt obligata sa inchei acte aditionale sau este suficienta decizia angajatorului?
buiavasi, utilizator
Verificati in OUG 70/2020 si Hotararea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă privind instituirea stării de alertă la nivel naţional şi a măsurilor de prevenire şi control al infecţiilor în contextul situaţiei epidemiologice generate de virusul SARS-CoV-2 a fost publicată în Monitorul Oficial.
[ link extern ] /