Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune in lipsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune in lipsa

Buna ziua

doresc ajutor din partea dumneavoastra in urmatorea problema:
-bunica mea a decedat in anul 2018,fiind proprietara a unui imobil in cota de 50% din timpul casatoriei plus o cota de 12,5%(1/4 din 50%) care i-a revenit in urma decesului sotului ei,bunicului meu,Restul de 3/4 din 50% revenindu-i tatalui meu,ca unic mostenitor.
-in urma decesului bunicii mele,din cate inteleg,dreptul de 100% din imobil ii revine tatalui meu,el fiind unicul mostenitor legal.
-datorita faptului ca tatal meu nu m-a anuntat despre decesul bunicii mele(eu nelocuind in Romania),ma face sa ma gandesc la existenta unor acte lasate de bunica mea (mostenire,donatie) in favoarea mea,eu insa neavand cunsotinta de existenta acestor acte.
Tatal meu spune ca a facut succesiunea.
Intrebarea mea este,cum pot verifica daca exista alte acte facute de bunica mea(donatie,testament) prin care sa am si eu dreptul la o cota din acel imobil
Ma poate ajuta cineva o copie dupa un extras de carte funciara?
Stiu ca se poate face online insa trebuie sa stiu nr cadastral pe care insa eu nu il cunosc?!

Multumesc anticipat
Buna seara
Singurele acte valabile ar fi existat la camera notarilor publici si cand s-a dezbatut succesiunea, fie la notar fie in instanta, acele acte ar fi fost transmise automat.
Puteti, ca sa fiti cu sufletul impacat, sa solicitati notarului unde s-a dezbatut succesiunea sa va transmita o copie de pe extrasul cerut de el la camera notarilor publici.
Daca a fost vreun testament olograf 9facut de mana fara a fi inregistrat la notar) atunci .....