Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... PLANGERE CONTRAVENTIONALA IMPOTRIVA PROCES VERBAL
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

PLANGERE CONTRAVENTIONALA IMPOTRIVA PROCES VERBAL

Pe 01.05 am plecat de acasa la un Mega Image din apropiere (cam 300m de locuinta) sa iau o paine si o sticla de apa minerala. La intoarcere m-am intalnit cu un prieten care era in masina si m-am urcat la el sa stam de vorba. Prietenul meu era acolo de vreo ora, statuse si bause cu altcineva in masina si se pare ca un binevoitor din zona a sunat la politie. Dupa ce m-am urcat eu in masina, la vreo 2 minute a aparut o masina de politie, s-a oprit langa noi si ne-a intrebat "Stati sau plecati?". Prietenul meu a zis ca plecam, a pornit masina, politistii s-au luat dupa noi, dupa 100m ne-a tras pe dreapta, au vazut ca mirosea a bautura, au chemat un politist de circulatie, etilotest, retinere permis, amenda, etc. Mie mi-au cerut actele, le-am dat cartea de identitate si foaia de deplasare care era completata in toate rubricile mai putin uitasem sa bifez motivul deplasarii "asigurare de bunuri....". Mentionez ca agentul de politie a fotografiat cu telefonul mobil cartea de identitate si declaratia pe propria raspundere. M-au avertizat ca o sa primesc amenda 2000 lei ceea ce s-a si intamplat pe 12.05 cand am ridicat amenda de la posta. In procesul verbal scria ca am fost sanctionat in baza art. 28 din OUG 1/1999 cu 2000 lei pentru faptul ca nu am respectat prevederile Ordonantei Militare nr. 3/2020, art. 1, prin aceea ca am fost depistat consumand bauturi alcoolice neavand asupra mea o declaratie pe propria raspundere prin care sa justific motivul parasirii locuintei. Mentionez ca nu am fost vazut consumand bauturi alcoolice, nu au fost gasite asupra mea, in apropierea mea sau in masina bauturi alcoolice si nici nu am fost testat pentru a se stabili daca eram sub influenta bauturilor alcoolice. Inteleg ca pot sa fac contestatie in 15 zile de la data terminarii starii de urgenta sau sa astept ca un proiect de lege ce se afla depus la parlament sa anuleze toate amenzile date pe baza deciziei CCR de neconstitutionalitate a art. 28 din OUG 1/1999 si intreaga OUG 34/2020 (avand rolul de a se evita supraaglomerarea instantelor cu zeci de mii de contestatii, dar care nu se stie cand si daca va fi votat).

Referitor la contestatie, am vorbit cu biroul de relatii cu publicul al judecatoriei care m-au indrumat sa folosesc un formular de contestatie de pe internet. Am gasit unul care spune urmatoare:
"In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 31, alin. 1 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
Solicit anularea procesului verbal de contraventie si in raport de decizia Curtii Constitutionale din 6 mai 2020, care a stabilit neconstitutionalitatea art. 28 din OUG 1/1999 si intreaga OUG 34/2020."

Este in regula aceasta formulare ??

Din ce inteleg citind de pe internet (avand cunostinte minime de drept) contestatiile vor fi 100% castigate, in baza deciziei CCR.

Ce ma sfatuiti, sa fac contestatie platind jumatate din amenda, sa fac contestatie fara sa platesc (sa evit formalitatile ulterioare de returnare a banilor), sau sa astept legea care va anula amenzile ?

Va multumesc
Triangolo, utilizator
Pe langa invocarea deciziei CCR,
puteti invoca si alte motive de nelegalitate si/sau neteminicie!
Mai mult decat atat, plangerea contraventionala trebuie sa respecte toate cerintele imperative ale unei cereri de chemare in judecata, ar fi prudent sa contractati servicii avocatiale de redactare!

"Cu alte cuvinte, raţiunea legii este tocmai aceea de a constitui temeiul legal al restrângerii exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi fundamentale, în acord cu imperativul constituţional stabilit în art.53 alin.(1), precum şi temeiul legal al măsurilor excepţionale care pot viza inclusiv atribuţii ale instituţiilor fundamentale ale statului. Reţinând că actul normativ care restrânge/afectează drepturi şi libertăţi fundamentale ale cetăţenilor sau instituţii fundamentale ale statului cade în sfera interdicţiei prevăzute de art.115 alin.(6) din Constituţie, Curtea a constatat că, în actualul cadru constituţional, un atare act nu poate fi decât o lege, ca act formal al Parlamentului, adoptată cu respectarea dispoziţiilor art.73 alin.(3) lit.g) din Constituţie, în regim de lege organică", arată C.C.R.
Multumesc pentru raspunsuri. Nu sunt foarte familiarizat cu termenii specifici dreptului dar inteleg printre randuri ca restrangerea drepturilor trebuia facuta prin lege organica si nu prin ordonanta de urgenta. As vrea sa stiu daca invocarea doar a deciziei CCR din 6 mai 2020 este de ajuns pentru anularea procesului verbal si daca exista vreun risc de neanulare a acestuia (caz in care ar trebui sa platesc acum jumatate din cuantum).
Triangolo, utilizator
Va sfătuiesc sa depuneți Contestatie cât mai sunteți în termen.
Ar fi bine dacă ați analiza și alte condițiile pe care trebuie sa le indeplineasca un proces verbal pentru a fi valabil, întrucât puteți avea motive care ar fi păcat sa nu fie invocate. V-ar aduce un plus și ar ridica șansele de câștig..

Triangolo a scris:

Pe 01.05 am plecat de acasa la un Mega Image din apropiere (cam 300m de locuinta) sa iau o paine si o sticla de apa minerala. La intoarcere m-am intalnit cu un prieten care era in masina si m-am urcat la el sa stam de vorba. Prietenul meu era acolo de vreo ora, statuse si bause cu altcineva in masina si se pare ca un binevoitor din zona a sunat la politie. Dupa ce m-am urcat eu in masina, la vreo 2 minute a aparut o masina de politie, s-a oprit langa noi si ne-a intrebat "Stati sau plecati?". Prietenul meu a zis ca plecam, a pornit masina, politistii s-au luat dupa noi, dupa 100m ne-a tras pe dreapta, au vazut ca mirosea a bautura, au chemat un politist de circulatie, etilotest, retinere permis, amenda, etc. Mie mi-au cerut actele, le-am dat cartea de identitate si foaia de deplasare care era completata in toate rubricile mai putin uitasem sa bifez motivul deplasarii "asigurare de bunuri....". Mentionez ca agentul de politie a fotografiat cu telefonul mobil cartea de identitate si declaratia pe propria raspundere. M-au avertizat ca o sa primesc amenda 2000 lei ceea ce s-a si intamplat pe 12.05 cand am ridicat amenda de la posta. In procesul verbal scria ca am fost sanctionat in baza art. 28 din OUG 1/1999 cu 2000 lei pentru faptul ca nu am respectat prevederile Ordonantei Militare nr. 3/2020, art. 1, prin aceea ca am fost depistat consumand bauturi alcoolice neavand asupra mea o declaratie pe propria raspundere prin care sa justific motivul parasirii locuintei. Mentionez ca nu am fost vazut consumand bauturi alcoolice, nu au fost gasite asupra mea, in apropierea mea sau in masina bauturi alcoolice si nici nu am fost testat pentru a se stabili daca eram sub influenta bauturilor alcoolice. Inteleg ca pot sa fac contestatie in 15 zile de la data terminarii starii de urgenta sau sa astept ca un proiect de lege ce se afla depus la parlament sa anuleze toate amenzile date pe baza deciziei CCR de neconstitutionalitate a art. 28 din OUG 1/1999 si intreaga OUG 34/2020 (avand rolul de a se evita supraaglomerarea instantelor cu zeci de mii de contestatii, dar care nu se stie cand si daca va fi votat).

Referitor la contestatie, am vorbit cu biroul de relatii cu publicul al judecatoriei care m-au indrumat sa folosesc un formular de contestatie de pe internet. Am gasit unul care spune urmatoare:
"In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 31, alin. 1 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
Solicit anularea procesului verbal de contraventie si in raport de decizia Curtii Constitutionale din 6 mai 2020, care a stabilit neconstitutionalitatea art. 28 din OUG 1/1999 si intreaga OUG 34/2020."

Este in regula aceasta formulare ??

Din ce inteleg citind de pe internet (avand cunostinte minime de drept) contestatiile vor fi 100% castigate, in baza deciziei CCR.

Ce ma sfatuiti, sa fac contestatie platind jumatate din amenda, sa fac contestatie fara sa platesc (sa evit formalitatile ulterioare de returnare a banilor), sau sa astept legea care va anula amenzile ?

Va multumesc