Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburare de posesie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburare de posesie.

Bună seara. Am și eu o problema. Mama mea a primit donație 5000mp de teren, loc de casa. Ea locuind la oraș l a dat spre folosire unei familii sărmane ca să nu stea parloaga. Un "nene" cu firma de arenda terenuri a întrat abuziv și s a folosit de teren. Mama l a iertat prima data, însă omul acu de vreo aproape 2 ani a întrat iară. Am făcut plângere la politie, dosarul a mers la parchet de unde am primit astăzi verdict de clasare. Acest domn împreună cu nevasta umbla cu amenințări, ca ei au documente, În plus dumnealor ridica și subvenții de la primărie. Ce putem face? Mulțumesc frumos.
Nu se pot ridica subventii pentru terenul dvs daca nu ati incheiat cu el contract de arenda. Cum motiveaza parchetul clasarea dosarului?
Știu și eu asta. Dumnealor mi au spus la telefon când m au sunat sa ma certe ptr motiv ca le am făcut plângere la politie. Maine ajung la părinți sa vad în ce temei au clasat dosarul.

maminalena a scris:

Nu se pot ridica subventii pentru terenul dvs daca nu ati incheiat cu el contract de arenda. Cum motiveaza parchetul clasarea dosarului?

Clasare, tulburarea de posesie nu se încadrează ca fapta penala. Și am mai primit și un referat făcut de polițistul din comuna cu propunere de clasare.
Doina55, utilizator
Nu cunosc ce ati dovedit in dosarul penal, dar tulburarea de posesie e la limita aici. Nu stiu ce a facut familia aceea, probabil ca si ea a lasat pamantul parloaga mai degraba decat sa-l munceasca. In situatia aceasta, daca nu posedati terenul, nu exista tulburare de posesie.
Faceti plangere la primarie cum ca nu exista contract de arenda, nu exista intelegere de folosinta aterenului, aratati ca persoana urmeaza a fi evacuata de pe teren. Apoi mergeti in instanta pe civil.
Doamna mama mea este proprietara acelui teren. Acea familie face legea și cu alte terenuri din acel sat. Mie personal mi a spus prin telefon ca ei sunt proprietari, ca au acte. Au nu știu câte dasare făcute. Pământul nu a stat parloaga, tocmai de aceia a fost dat acelei familii sa fie lucrat. Referitor la tulburarea de posesie, asa au declarat o în dosar cei de la politie.
Doina55, utilizator