avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Bonificatie impozit pe venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Bonificatie impozit pe venit

Bună ziua,
Cum as putea beneficia de bonificatia de 10% din impozitul pe venit aferent anului 2019, in conditiile in care:
-am depus declaratia unica cu veniturile estimate pe 2019 inclusiv o declaratie de rectificare , ambele depuse pana la data de 31.12.2019;
-pe portalul ghișeul.ro regăsesc deja suma de plata aferentă anului 2019(evident, fără bonificatie);
-pentru anul 2020 inca nu am depus declaratia unica cu veniturile estimate pe 2020; Mentionez ca sunt plătitor doar de impozit pe venit.
Ce trebuie să fac? Sa depun o declaratie de rectificare pentru 2019 care sa evidențieze bonificatia apoi depun declaratia unica cu estimarea pe 2020? Sau cum? Daca se poate mai multe detalii.
Mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Marian Hainagiu , utilizator 12:40, 20 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceasta bonificatie de 5% pentru depunerea online nu se refera la declaratia unica depusa in prima parte a anului 2019 cu estimatul pentru 2019, ci la cea care se depune acum online pana pe 30 iunie 2020, cu inchiderea anului 2019.
Deci depuneti acum in termen declaratia unica prin care inchideti anul 2019 si in care treceti si estimatul pentru 2020. Si faceti si plata in acelasi termen la impozitul pe venit care rezulta din inchiderea anului 2019 si veti avea si cealalta bonificatie de 5%.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Mai 2020
george-neagu, moderator
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica bonificatie erori nuc23 nuc23 Am depus declaratia unica in 2019, venituri sub salariul minim, cu optiunea sa platesc CASS (sanatatea). Am depus declaratia unica cu venitul estimat pe anul ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie unica 2019- bonificatii emiliaciotir emiliaciotir Buna ziua, Avem un PFA in sistem real cu plata impozitului estimat pana pe 15 decembrie efectuata si declaratia depusa pana pe 31 iulie 2018. In sectiunea ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie unica pentru 2020 voicudamian voicudamian As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile ... (vezi toată discuția)