Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Bonificatie impozit pe venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Bonificatie impozit pe venit

Bună ziua,
Cum as putea beneficia de bonificatia de 10% din impozitul pe venit aferent anului 2019, in conditiile in care:
-am depus declaratia unica cu veniturile estimate pe 2019 inclusiv o declaratie de rectificare , ambele depuse pana la data de 31.12.2019;
-pe portalul ghișeul.ro regăsesc deja suma de plata aferentă anului 2019(evident, fără bonificatie);
-pentru anul 2020 inca nu am depus declaratia unica cu veniturile estimate pe 2020; Mentionez ca sunt plătitor doar de impozit pe venit.
Ce trebuie să fac? Sa depun o declaratie de rectificare pentru 2019 care sa evidențieze bonificatia apoi depun declaratia unica cu estimarea pe 2020? Sau cum? Daca se poate mai multe detalii.
Mulțumesc frumos.
Aceasta bonificatie de 5% pentru depunerea online nu se refera la declaratia unica depusa in prima parte a anului 2019 cu estimatul pentru 2019, ci la cea care se depune acum online pana pe 30 iunie 2020, cu inchiderea anului 2019.
Deci depuneti acum in termen declaratia unica prin care inchideti anul 2019 si in care treceti si estimatul pentru 2020. Si faceti si plata in acelasi termen la impozitul pe venit care rezulta din inchiderea anului 2019 si veti avea si cealalta bonificatie de 5%.
george-neagu, moderator
Multumesc mult!