Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit pentru persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit pentru persoanele cu handicap

Scutirea pentru persoanele cu handicap se aplica pentru terenul aferent cladirii de domiciliu doar pentru curte sau si pentru terenul de langa cladire(teren intravilan) ?
george-neagu, moderator
Nu se datoreaza impozit pentru:
t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat și persoane încadrate în gradul I de invaliditate;
Teren aferent este si terenul "de langa cladire (teren intravilan)" daca face parte din acelasi corp de proprietate.
Multumesc mult !!