Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri taxe și impozite locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri taxe și impozite locale

Este scutita o persoana încadrată in grad 1 de invaliditate de taxe și impozite locale
Scutirea de impozite ( pe locuinta si/sau masina ) se aplica doar la handicap grav sau accentuat.

Daca aveti hotarare de incadrare intr-un grad de handicap, de la DGASPC, puteti vedea pe ultima foaie toate drepturile ce le aveti.

In schimb daca este vorba de pensie de boala ( invaliditate ), de la Casa de Pensii, scutirea de impozit nu se aplica.

Bobocgabriel2018@yah a scris:

Este scutita o persoana încadrată in grad 1 de invaliditate de taxe și impozite locale

In ceea ce priveste cladirile, nu se datoreaza impozit pentru:
....
clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat și persoane încadrate în gradul I de invaliditate;

In ceea ce priveste terenurile, nu se datoreaza impozit/taxa pe teren pentru:
....
terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat și persoane încadrate în gradul I de invaliditate;

In ceea ce priveste autoturismele, nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat și persoane încadrate în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;