Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere parinti, legea 19/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere parinti, legea 19/2020

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Vreau sa stiu de cand au putut efectiv parintii sa beneficieze de zile libere pentru a sta acasa cu copii, conform legii 19/2020 . Eu am indeplinit toate conditiile, am facut cererea in data de 16 martie, ca din data de 17 sa beneficiez de zile libere. Insa am aflat de la angajator ca nu am putut beneficia de aceste zile libere decat din data de 23 martie, ca doar atunci s-ar fi publicat normele de aplicare. Asa sa fie? Eu am citit ca legea a fost publicata in Monitorul Oficial in 14 martie si ca intra in vigoare la 3 zile de la publicare, adica in 17 martie. Insa mie din 17 pana in 23 mie mi s-au luat 4 zile din concediu de odihna. In concluzie, trebuia sa beneficiez de zile libere din 17 martie sau din 23 martie? Multumesc
Din 17 martie ...de la data intrarii legii in vigoare.