avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere parinti, legea 19/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere parinti, legea 19/2020

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Vreau sa stiu de cand au putut efectiv parintii sa beneficieze de zile libere pentru a sta acasa cu copii, conform legii 19/2020 . Eu am indeplinit toate conditiile, am facut cererea in data de 16 martie, ca din data de 17 sa beneficiez de zile libere. Insa am aflat de la angajator ca nu am putut beneficia de aceste zile libere decat din data de 23 martie, ca doar atunci s-ar fi publicat normele de aplicare. Asa sa fie? Eu am citit ca legea a fost publicata in Monitorul Oficial in 14 martie si ca intra in vigoare la 3 zile de la publicare, adica in 17 martie. Insa mie din 17 pana in 23 mie mi s-au luat 4 zile din concediu de odihna. In concluzie, trebuia sa beneficiez de zile libere din 17 martie sau din 23 martie? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:43, 21 Mai 2020
Din 17 martie ...de la data intrarii legii in vigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere parinti l19 - de pe 17 sau de pe 21? Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Zilele libere pentru parinti, l19/2020 se iau in calcul de pe 17 sau de pe 21 martie? Noi am dat de pe 17 dar in HG ulterior se intelege ca de pe 21, cum e ... (vezi toată discuția)
Buna ziua AndreeaMirabela AndreeaMirabela Imi.pot lua concediu de odihna (20 zile) acum in aceasta perioada si in cazul in care gradinitele nu incep pe data de 23 aprilie imi pot baga atunci dosarul la ... (vezi toată discuția)
Hotărârea nr. 217/2020 FlorinKM FlorinKM Bună ziua. Soția mea de afla acasă conform Hotărârii nr. 217/2020 pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere ... (vezi toată discuția)