avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... De ce trebuie purtata masca in starea de alerta si nu ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

De ce trebuie purtata masca in starea de alerta si nu exista aceasta obligatie in starea de urgenta?

Raspunsul este simplu.

S-a constatat ca este necesara purtarea mastii foarte tarziu la nivel mondial.

Nu este vorba de incalcarea unor drepturi fundamentale prin corelare la starea de urgenta cand nu era obligatorie purtarea mastii de protectie.

Daca vrem sa ne protejam unii pe altii asa trebuie procedat.
Eu port masca chirurgicala de dinainte de a se institui starea de urgenta in Romania.
Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:08, 2 August 2020
Stiu ca virusul este extrem de contagios.
Daca era si SARS 1 tot la fel de contagios era rasa populatia planetei...aproape in totalitate...

Dar, ce ziceti, daca poarta masca 90% din oameni timp de 50 de zile se va scapa de noul coronavirus?
Este un aspect care mie imi pare nelamurit desi asa se afirma de profesorii universitari dr. Cercel si Rafila.

Sa se mearga pe ideea ca, in ipoteza in care rata de transmisie a virusului scade se ajunge pana la zero in 50 de zile?
Mie nu imi pare posibila aceasta ipoteza dar nici nu sunt matematician.
Ma refer la ipotezele ca virusul sa nu mai existe sau sa fie transmisie zero.
Sunt doua lucruri diferite...
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dar, ce ziceti, daca poarta masca 90% din oameni timp de 50 de zile se va scapa de noul coronavirus?

Dupa mine, 90 de zile, ar fi mai corect decat 50 de zile. NU ma intrebati de ce, dar am vazut o simulare pe un model matematic de prognoza si am ajuns sa cred in rezultatul asta, fiind o parere mai mult personala, nu o voi argumenta in spatiul public. Iar, valul 2, pana la 180 de zile. Bine, pana la urma nici nu conteaza ca este 50 sau 90 de zile. Important este sa fie purtata masca.


Este un aspect care mie imi pare nelamurit desi asa se afirma de profesorii universitari dr. Cercel si Rafila.

Este firesc, dupa cum am mai spus, nimeni nu este "profesor" in ceea ce expertimentam azi, acum invata toti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, la circul mondial actual nici eu nu consider ca ar exista vreun profesor...
Nu prea merg facute calcule pentru ca cifrele se pot modifica oricand...

Din cate am inteles, si a zis si Latka ( este user pe.forum ) acest lucru daca retin eu bine, toti medicii au fost indusi in eroare de cifrele din China privind numarul.de infectati.
Din acest motiv SUA este foarte suparata pe China.Dar...cum.sa ai incredere in cifrele declarate de China...?
Oricine stie ca statele comuniste dezinformeaza din cele mai variate motive...

Ei au gandit strict stiintific si nerealist.
Mie imi pare incredibil.asa ceva dar este si posibil...pentru simplul motiv ca s-a intamplat...
O gafa mondiala.

Ultima modificare: Duminică, 24 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti aici cat rezista virusul in interiorul mastilor.de protectie.

[ link extern ]

,,Potrivit specialiștilor, „în țesutul măștii particule virale infectate au fost detectate până la 24 de ore după contaminare, în timp ce în stratul interior al măștilor chirurgicale până la 4 zile mai târziu”.
Ultima modificare: Luni, 25 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata ce zice ministrul sanatatii Nelu Tataru cu privire la durata de timp estimata cu privire la purtarea mastii:

[ link extern ]

El estimeaza ca ar fi vorba de o luna sau doua.

Ultima modificare: Joi, 4 Iunie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Necesitatea ca toti oamenii sa poarte masti de protecție daca ies în public CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Este necesar sa purtati toti masti de protectie pentru a impiedica transmiterea noului coronavirus. În acest mod nimeni nu va mai fi infectat sau cel puțin ... (vezi toată discuția)
Este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ... eduard27 eduard27 este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis? (vezi toată discuția)
Necesitatea prelungirii starii de alerta o considerati utila sau inutila? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Va trebui stabilit din nou la nivel politic daca se impune sau nu prelungirea starii de alerta. Forul parlamentar va trebui sa decida. Daca nu se va ... (vezi toată discuția)