Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Reinsertie debitoare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Reinsertie debitoare

Buna ziua,
Un debitor a intrat in procedura de insolventa iar in urma reorganizarii judiciare acesta a fost repus in situatia anterioara, Societatea creditoare nu s-a inscris la masa credala, insa avand in vedere situatia aratata as avea urmatoarele intrebari:
1, Termenul de prescriptie a unei creante nascute cu putin timp inainte de deschiderea insolventei este suspendat odata cu acest moment, in privinta unei creante neinscrise in procedura ?
2. Se considera stinse toate datoriile debitoarei odata cu iesirea din reorganizare judiciara, in speta si creantele care nu au fost inscrise in procedura de insolventa?
Va multumesc.
Inteleg ca societatea a trecut doar prin procedura de reorganizare judiciara,fara a intra in faliment.Dumneavoastra ,chiar daca aveati o creanta a carei termen de scadenta nu s-a implinit la momentul declansarii procedurii, trebuia ,in urma Notificarii primite de la Administratorul judiciar al societatii sa va fii inscris printr o cerere cu respectiva creanta.
Doar aceste creante sunt luate in calcul printr un Plan preliminar afisat la usa instantei si adus la cunostiinta creditorilor pentru eventuale contestatii.
Ma tem ca nu mai aveti cum sa recuperati aceasta creanta.
Va multumesc pentru raspuns!
Legea 85/2014 spune:
Art. 79
Deschiderea procedurii suspendă orice termene de prescripţie a acţiunilor prevăzute la art. 75 alin. (1).

Art. 75
(1)De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra averii debitorului. Valorificarea drepturilor acestora se poate face numai în cadrul procedurii insolvenţei, prin depunerea cererilor de admitere a creanţelor. Repunerea pe rol a acestora este posibilă doar în cazul desfiinţării hotărârii de deschidere a procedurii, a revocării încheierii de deschidere a procedurii sau în cazul închiderii procedurii în condiţiile art. 178. În cazul în care hotărârea de deschidere a procedurii este desfiinţată sau, după caz, revocată, acţiunile judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanţelor asupra averii debitorului pot fi repuse pe rol, iar măsurile de executare silită pot fi reluate. La data rămânerii definitive a hotărârii de deschidere a procedurii, atât acţiunea judiciară sau extrajudiciară, cât şi executările silite suspendate încetează.

Daca lege nu distinge, nici noi nu putem distinge.

Prin urmare termenul de prescriptie este suspendat pe perioada procedurii insolventei si se reia dupa reinsertie si pentru creditorii neinscrisi in tabelul de creante si pentru cei defavorizati.

Reinsertia presupune ca au fost platite toate datoriile creditorilor inscrisi in tabelul de creante, mai putin creantele defavorizate, si, prin urmare, numai pentru creditorii neinscrisi sau cei defavorizati se poate pune problema incetarii suspendarii termenului de prescriptie.

In concluzie creantele care nu au fost inscrise in procedura de insolventa nu sunt stinse, ci continua curgerea termenului de prescriptie.

Sper sa va fie de folos informatiile.
GRINSOLV IPURL, Practician in insolventa