Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Acuzatie de hărțuire
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Acuzatie de hărțuire

Din ianuarie 2020 am tot depus sesizări la primăria comunei în care locuiesc, referitoare la nerespectarea hotarului de către o vecină și construcția ilegală a unui gard pe terenul meu. Astăzi l-am sunat pe viceprimar să reclam faptul că vecina are un burlan care îmi aruncă apa pe terenul meu( situație pe care viceprimarul o cunoștea) . I-am reproșat că nu au rezolvat nimic și că îi voi acționa în instanță, iar acesta spune că are convorbirea înregistrată și că mă va acționa el în instanță pentru hărțuire. Este singura convorbire telefonică . Poate să mă acționeze în instanță? Nu l-am amenințat sau jignit !
NU.
Dar dvs. va puteti adresa instantei printr-o actiune de granituire, primaria/politia nu va pot ajuta.
Discutati cu un avocat, daca nu cunoasteti procedura, aspectele juridice...