Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prevederi legale pentru amenda pentru neprezentarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prevederi legale pentru amenda pentru neprezentarea documentelor cerute de inspector

Buna ziua,
As avea rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns, daca exista si care este aricolul de lege care prevede ca in caz de neprezentare a documentelor solicitate prin adresa scrisa de un inspector de la primarie (compartimentul asociatii de proprietari) asociatia sa fie sanctionata (presedintele sau administratorul). Multumesc.
Legea 196/2018 :
Articolul 102 (1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
..........................
r)nerespectarea prevederilor art. 55 alin. (1) lit. s);
.............................

Art. 55 litera s)
(1)Comitetul executiv are urmatoarele atributii:
s)tine evidenta si raspunde de pastrarea in bune conditii a arhivei documentelor financiar-contabile ale asociatiei de proprietari;

Presupun ca astfel de documente au fost cerute. Amenda este intre 200 si 1000 RON, conform art. 102 alin 2 litera b).

latka a scris:

Legea 196/2018 :
Articolul 102 (1)Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât sa constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
..........................
r) nerespectarea prevederilor art. 55 alin. (1) lit. s);
.............................

Art. 55 litera s)
(1)Comitetul executiv are următoarele atribuții:
s) ține evidenta si răspunde de păstrarea în bune condiții a arhivei documentelor financiar-contabile ale asociației de proprietari;

Presupun că astfel de documente au fost cerute. Amenda este intre 200 si 1000 RON, conform art. 102 alin 2 litera b).

De unde știți ce documente s-au cerut ?
De ce n-ar fi aceste amenzi:
Art. 102. - (1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
a) ne-convocarea Adunării Generale conform prevederilor prezentului act normativ;
e) NERESPECTAREA STATUTULUI, A ACORDULUI DE ASOCIERE, precum și NEÎNDEPLINIREA SAU DEPĂȘIREA ATRIBUȚIILOR de către președinte, membrii Comitetului Executiv, cenzor sau de către administrator;
k) ne-încheierea de către administrator a asigurării pentru răspunderea civilă profesională a administratorului;
l) utilizarea cu altă destinație a Fondului de Rulment sau a Fondului de Reparații, altfel decât este prevăzut la art. 71 și 72;
m) utilizarea și gestionarea veniturilor Asociației de Proprietari, altfel decât este prevăzut la art. 20, 70 și 74;
q) desfășurarea de către persoane fizice sau juridice a activității de administrare a Condominiilor fără îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 64;
r) nerespectarea prevederilor art. 55 alin. (1) litera s) ...
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) se sancționează după cum urmează:
a) faptele prevăzute la alin. (1) lit. d), f) și k), cu amendă de la 500 lei la 3.000 lei;
b) faptele prevăzute la alin. (1) lit. a), b), c), r) și s), cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei;
c) faptele prevăzute la alin. (1) lit. e) și j), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
d) faptele prevăzute la alin. (1) lit. g), h), i), m), p) și q), cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei;
e) faptele prevăzute la alin. (1) lit. l), n), și o), cu amendă de la 4.000 lei la 9.000 lei.
(3) SANCȚIUNILE PENTRU CONTRAVENȚIILE PREVĂZUTE LA ALIN. (1) SE APLICĂ PERSOANELOR FIZICE (...) VINOVATE.
(4) Constatarea contravențiilor prevăzute la alin. (1), FĂCUTĂ LA SESIZAREA ORICĂREI PERSOANE INTERESATE SAU DIN OFICIU, precum și aplicarea sancțiunilor corespunzătoare se fac după cum urmează: (...) b) de către primari sau de împuterniciții acestora sau de către Poliția Locală în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a-e, i-m și o-s (...).
Iaca știu. Anual primăria cere documentele financiar contabile.
Amendarea pentru încălcarea atribuțiilor este cel mai clar și uzual motiv de amendă - art. 102, alin. 1 litera e.
Nu stie nimeni deocamdata,varianta "corecta" fara ca persoana ce a deschis subiectul sa clarifice, insa "incalcarea atributiilor" este un termen vag, nu necesita numai cerutul unor documente, ci o analiza mai amanuntita. Altfel cred ca 30.04 este data limita pentru depunerea anuala a situatiilor financiare anuale a unei persoane juridice gen asociatie de proprietari. Pare mai plauzibil sa nu se fi depus aceste documente, din moment ce termenul a fost depasit.