Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... somaj tehnic iunie 2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

somaj tehnic iunie 2020

Buna ziua.As vrea sa stiu daca a aparut vreo noutate din punct de vedere legislativ,pentru prelungirea somajului tehnic de la data de 01.06.2020,in conditiile in care societatea are salariati care lucreaza in restaurant- spatiu inchis,fara terasa.Acestor salariati li s-a suspendat activitatea pana pe 31.05.2020 si beneficiaza de somaj tehnic,75%.Ce vom face din 01.06.2020?
In absenta unui act normativ, este greu de dat pareri sau idei despre situatia mentionata de dvs.
In legea 55/2020 pentru instituirea starii de alerta s a statuat la art.24 faptul ca prevederile O.U.G.30/2020 pentru modificarea unor acte normative,precum si pentru stabilirea unor masuri in domeniul protectiei sociale in contextul situatiei epidemiologice determinata de raspandirea coronavirului,se vor aplica in continuare,fara intrerupere de la incetarea starii de urgenta instituita prin decrete,pentru toate domeniile de activitate in care se mentin restrictii,pana la ridicarea acestora.