avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Se poate coduce un camion in organizarea de santier a unei societati ingradita cu gard daca nu detine permis de conducere?
Intreb pentru ca in legislatie spune expres pe drumurile publice si atat..
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: sif74 , utilizator 16:18, 22 Mai 2020
Este adevărat că OUG nr.195/2002 se referă la drumurile publice. Dar parcările marilor magazine nu sunt nici drumuri, nici publice și sunt aplicabile prevederi din OUG nr. 195/2002. Prin extindere, după părerea mea, răspunsul la întrebarea dvs. este negativ.
ing. IOan Ciobanu
Multumesc frumos!

Ioan Ciobanu a scris:

Este adevărat că OUG nr.195/2002 se referă la drumurile publice. Dar parcările marilor magazine nu sunt nici drumuri, nici publice și sunt aplicabile prevederi din OUG nr. 195/2002. Prin extindere, după părerea mea, răspunsul la întrebarea dvs. este negativ.
ing. IOan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident cu victimă, recuperare permis Claudia38 Claudia38 Buna ziua! Pe 1 iunie 2018 am avut un accident din care a rezultat ranirea usoara a fiicei mele .au fost necesare 8 zile de spitalizare( nu a depus nimeni ... (vezi toată discuția)
Permis retinut alexa_25 alexa_25 Buna ziua,oaree posibila retinerea permisului fara intocmirea unui proces verbal si fara inmanarea unei dovezi de circulatie?:sorry: (vezi toată discuția)
Permis conducere megan2008 megan2008 buna ziua daca mia fost suspendat permisul de conducerein in spania(permis spaniol) pot conduce in alte tari (vezi toată discuția)