Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Se poate coduce un camion in organizarea de santier a unei societati ingradita cu gard daca nu detine permis de conducere?
Intreb pentru ca in legislatie spune expres pe drumurile publice si atat..
Multumesc frumos!
Este adevărat că OUG nr.195/2002 se referă la drumurile publice. Dar parcările marilor magazine nu sunt nici drumuri, nici publice și sunt aplicabile prevederi din OUG nr. 195/2002. Prin extindere, după părerea mea, răspunsul la întrebarea dvs. este negativ.
ing. IOan Ciobanu
Multumesc frumos!

Ioan Ciobanu a scris:

Este adevărat că OUG nr.195/2002 se referă la drumurile publice. Dar parcările marilor magazine nu sunt nici drumuri, nici publice și sunt aplicabile prevederi din OUG nr. 195/2002. Prin extindere, după părerea mea, răspunsul la întrebarea dvs. este negativ.
ing. IOan Ciobanu