Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis conducere

buna ziua daca mia fost suspendat permisul de conducerein in spania(permis spaniol) pot conduce in alte tari
nu fara sa comiteti o infractiune
CARE AR FI RISCURILE
megan2008 a scris:

CARE AR FI RISCURILE

Conducerea unui vehicul fara a poseda un permis de conducere valabil si corespunzator categoriei de vehicul pe care il conduceti. Comiteti o infractiune prevazuta si pedepsita de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Poate posedati un alt permis de conducere emis de autoritatile altui stat (nu cel spaniol). Conform ordonantei cu numarul mai inainte precizat nu aveti voie sa posedati doua permise de conducere nationale.
ing. Ioan Ciobanu