Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal conducere fara vehicul (tractor) ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal conducere fara vehicul (tractor) neinmatriculat

Buna ziua, pe data 5 decembrie 2018 am fost oprit de politia locala a unei localitati si mi sa intocmit un dosar penal pe conducere vehicul neinmatriculat (un utilaj agricol, tractor)... imi puteti spune va rog la ce sa ma astept? Mi se va anula permisul de conducere? Va multumesc si astept sa vedem ce se va intampla, o sa va tin la curent cu situatia mea.
stahlker, utilizator
Buna seara!
Daca sunteti la prima abatere, e posibil sa nu vi se anuleze dreptul de a conduce. Totusi, luati-va uin avocat pentru a va creste sansele de a obtine suspendarea dreptului de a conduce pe 3 luni de zile.
Cu stima.
Conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neînmatriculat/neînregistrat sau de către o persoană care nu posedă permis de conducere nu este infracțiune, deoarece un tractor nu este asimilat autovehiculului, a decis miercuri un complet pentru dezlegarea unor chestiuni de drept de la Înalta Curte de Casație și Justiție."

Instanța supremă a fost sesizată de Curtea de Apel Timișoara pentru dezlegarea unei chestiuni de drept, într-un dosar în care un bărbat a fost achitat de Judecătoria Deta pentru săvârșirea infracțiunilor de punere în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prevăzute de art 334 alin.1 și art.335 alin.1 din Codul penal, scrie Agerpres.

Asta inseamna ca nu e infractiune conform ICCJ, nu? Am angajat un avocat, dar nu ma lamureste deloc... de aceea am decis sa va intreb aici pe dumneavoastra.
trandafir2, moderator
nimeni nu ma poate lamuri?

Articolul 14 di OUG nr.195/2002 prevede:
(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, tractoarele agricole sau forestiere, altele decat cele prevazute la art. 13 alin. (2) , inclusiv remorcile destinate a fi tractate de acestea, precum si vehiculele cu tractiune animala se inregistreaza la nivelul primarilor comunelor, ai oraselor, ai municipiilor si ai sectoarelor municipiului Bucuresti, care, prin compartimentele de specialitate, tin si evidenta acestora.

Art. 30. din Regulamentl de aplicare a OUG nr. 195/2002 prevede:
Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
h) CATEGORIA Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;

Art. 334. Cod penal-
(1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui
autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se
pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul
sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseste cu
închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de
înmatriculare sau înregistrare se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu
amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci
ale cărei plăcute cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau
a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulatie în România, se
pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

Tractoarele agricole nu se inmatriculeaza, ci se inregistreaza la primaria localitatii de domiciliu/sediu al tractorului.
Problema este complexa din aceasta cauza necesita o analiza mai ampla. Voi incerca s-o deslusesc.
ing. Ioan Ciobanu
Multumesc pentru raspuns, domnule ing. Ioan Ciobanu.
trandafir2, moderator