Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... condus fara permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

condus fara permis?

Buna ziua,
As vrea sa am si eu un raspuns avizat (spun asta deoarece am primit raspunsuri diferite chiar de la organele de rutiera). In perioada in care am permisul suspendat, pot conduce un vehicul motorizat (in speta acele mini masini AIXAM) cu motoare de 5 cai putere si pana intr-o anumita capacitate (nu stiu exact care). Exista anumite conditii? Anumite portiuni de drum pe care se poate circula? Se inmatriculeaza sau se inregistreaza la primarie? Daca se inregistreaza la primarie, se poate circula in afara localitatii respective?
Dvs.vi s-a suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. In perioada in care va este suspendat dreptul de conducere nu aveti dreptul sa conduceti vehicule care se incadreaza in categoriile de vehicule (permise de conducere) prevazute in OUG 195/2002 si in Regulamentul de aplicare a acesteia.
ing. Ioan Ciobanu