Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Pupitru acoperit la geamul apartamentului
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Pupitru acoperit la geamul apartamentului

Buna ziua! Daca in una din camerele apartamentului situat la parter figureaza firma proprie cu activitatea in asigurari, se poate sa construiesc o platforma cu scari in dreptul geamului pentru a-mi desfasura activitatea la geam, in conditiile impuse de actuala pandemie covid-19? Este legal sau ce am nevoie pentru a fi legala situatia expusa?
Interesul dv de a construi platforma exterioara condominiului,in fapt genereaza modificarea aspectului partii comune a condominiului
Legiuitorul a impus obligatia proprietarilor de a nu schimba aspectul si destinatia partii comune a condominiului=respectiv exteriorul condominiului
Pentru materializarea interesului dv este necesar sa parcurgeti procedura de obtinere acord vecini si asociatia de proprietari,proiect tehnic,autorizatie de constructie certificat de urbanism,proces verbal receptie finala-documente care in la final trebuiesc predate in copie la asociatie pentru completare in cartea tehnica a constructiei
Mulțumesc pentru răspuns, am dorit sa fac întrare separata cu autorizație de construcție, doar ca mi s-a răspuns ca momentan nu se acorda certificate de urbanism, de aceea ma gândeam ca niște scări din lemn pe cadru metalic, care sa aducă clientul la nivelul ferestrei, ar fi fost o soluție.

ynocentta a scris:

Interesul dv de a construi platforma exterioara condominiului,in fapt genereaza modificarea aspectului partii comune a condominiului
Legiuitorul a impus obligatia proprietarilor de a nu schimba aspectul si destinatia partii comune a condominiului=respectiv exteriorul condominiului
Pentru materializarea interesului dv este necesar sa parcurgeti procedura de obtinere acord vecini si asociatia de proprietari,proiect tehnic,autorizatie de constructie certificat de urbanism,proces verbal receptie finala-documente care in la final trebuiesc predate in copie la asociatie pentru completare in cartea tehnica a constructiei

niște scări din lemn pe cadru metalic, care sa aducă clientul la nivelul ferestrei, ar fi fost o soluție.

Inteleg interesul dv dar "niste scari de lemn care sa duca clientul la nivelul ferestrei" garantat va genera dispute,eventuale sesizari,recalamatii
Dv aveti dreptul sa faceti ce doriti in limitele si cu respectarea dispozitiilor in vigoare
Chiar si niste scari de lemn pe cadru metalic amplasate pe exteriorul condominiului va genera discutii,se vor demara cercetari,verificari la asociatie la autoritati si riscati sa suportati eventuale amenzi neavand parcursa procedura legala
Dispozitiile in vigoare au fost dispuse in situatie si stare normala in care nu se preconiza aparitia pandemiei
Ordonantele militarea dispuse in situatia de urgenata si de alerta impun restrictii pe care cetatenii detin obligatia sa le respecte
Este adevarat ca exista o situatie total anormala cand angajatii autoritatii publice locale primesc drepturi salariale integrale - dar...nu presteaza activitati cu publicul....

Este legal sa construiti o structura fara fundatie, care sa nu impiedice circulatia locatarilor si sa nu fie fixata de fatada blocului, in conditiile legii 50 /1991 :
Art. 11
(7) Se pot executa fără autorizație de construire:
a) lucrări pentru amplasarea de tonete și pupitre acoperite sau închise, destinate difuzării și comercializării presei, cărților și florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundații și platforme, în suprafață de maximum 12 mp, în baza avizului de amplasare și care nu determină congestionarea sau blocarea traficului pietonal pe trotuar, fără racorduri și/sau branșamente la utilități urbane, cu excepția energiei electrice;
[ link extern ]
Strachinaru Mihaela a scris:

Buna ziua! Daca in una din camerele apartamentului situat la parter figureaza firma proprie cu activitatea in asigurari, se poate sa construiesc o platforma cu scari in dreptul geamului pentru a-mi desfasura activitatea la geam, in conditiile impuse de actuala pandemie covid-19? Este legal sau ce am nevoie pentru a fi legala situatia expusa?

Mulțumesc pentru răspunsuri!