Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod caen vanzari internet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod caen vanzari internet

Daca o firma are codul 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, ca sa vanda pe internet, mai are nevoie de codul caen specific categoriei pe care vrea sa o vanda? Adica daca vrea sa vanda electronice ii mai trebuie si codul pentru electronice si daca vrea sa vanda si haine ii mai trebuie si codul pentru haine?
Bună ziua,
Activitățile ce pot fi desfășurate pentru codul CAEN 4791 sunt urmatoarele:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala;
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda;
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului;
-licitatii cu amanuntul pe Internet.

Aceasta clasa exclude insa:
-vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, vezi cod CAEN 453
-vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459

Prin urmare, puteți avea ca obiect principal de activitate codul CAEN 4791, fara a mai trece și un alt cod CAEN.