avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod caen vanzari internet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod caen vanzari internet

Daca o firma are codul 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, ca sa vanda pe internet, mai are nevoie de codul caen specific categoriei pe care vrea sa o vanda? Adica daca vrea sa vanda electronice ii mai trebuie si codul pentru electronice si daca vrea sa vanda si haine ii mai trebuie si codul pentru haine?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
Activitățile ce pot fi desfășurate pentru codul CAEN 4791 sunt urmatoarele:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala;
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda;
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului;
-licitatii cu amanuntul pe Internet.

Aceasta clasa exclude insa:
-vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, vezi cod CAEN 453
-vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459

Prin urmare, puteți avea ca obiect principal de activitate codul CAEN 4791, fara a mai trece și un alt cod CAEN.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce cod caen imi trebuie? crysti88 crysti88 vreau sa import si sa vand cititor/scriere card in Romania, imi trebuie firma?si daca da ce cod CAEN imi trebuie pentru asta?as vrea sa vand online.Multumesc (vezi toată discuția)
Cod caen pentru magazin piese auto cu vânzare online? Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna seara . Pentru un magazin piese auto cu vânzări online ni s a recomandat codul Caen 4791 . Din ce am văzut la codul 4791 este specificat ca este ... (vezi toată discuția)
Infintare magazin online Mihai3090 Mihai3090 Buna ziua, Doresc un sa infintez un magazin online cu produse bio pe care Intentionez sa le ambalez personal. Am nevoie sa stiu de ce autorizatie am nevoie ... (vezi toată discuția)