Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament la notar

Buna seara as avea nevoie de ajutor din parte unui avocat...tatăl meu a decedat suntem doi frați și mama eu nu locuiesc în același oraș cu ei,nu am facut încă succesiune dupa tata însă fratele meu mia spus azi ca el a vb cu mama sa se duca la notar sa faca un testament legalizat cum ca fratele meu dupa moartea ei sa aiba 75% iar mie sa imi dea 25%.va intreb ar putea să facă succesiune in lipsa mea?sa dea ANUNT la ziar ceva legat de succesiune fără ca eu să știu,iar acest testament cat de acceptat este în instanță?ideea este ca fratele meu fiind acolo prin șantaj emoțional o poate determina pe mama mea sa scrie orice ar dori el in testament.multumesc anticipat
Bună ziua,

În primul rand ar trebui sa se dezbata succesiunea tatălui dumneavostră. Aceasta nu se poate dezbate la notar decât dacă sunt toți moștenitorii și sunt de acord cu împărțirea moștenirii, cote, bunuri individualizate. În situația în care nu se ajunge la un acord, sau unul dintre moștenitori nu se prezintă la notar atunci când e citat, se ajunge la instanta.

Mama dumneavostră, pana la momentul în care se va dezbate succesiunea tatălui și se va ieși din indiviziune (fiecare dintre dvs. veți primi bunuri individualizate) nu va putea sa dispună de aceste bunuri (inclusiv nu va putea să facă testament în favoarea fratelui cu privire la acestea)

Cu toate acestea, ea poate sa facă ce vrea cu bunurile proprii (dacă are bunuri personale, nu cele dobândite împreună cu tatăl dumneavoastră). În situația în care, are astfel de bunuri, va putea să facă testament in favoarea fratelui, fără sa fie necesara prezenta dvs. (repet, doar cu privire la bunurile proprii). Însă nici cu privire la acestea nu va putea să le lase pe toate fratelui, însă va putea dispune ca dumneavostră sa primiți 25% si fratele 75.%, in situatia in care sunteți doar doi frați.

Aceste testament poate fi anulat de către instanta, în situația în care, se va dovedi ca mama dumneavostră nu a avut discermant la momentul la care l-a semnat.

Sper ca v-am fost de ajutor.
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
Ca sa fiu citată la notar trebuie sa primesc o notificare scrisă la adresa de domiciliu sau ma poate cita prin intermediul unui anunț in ziar,mie imi este teama ca nestand in localitate cu ei nu ma vor anunța si nu voi sti nimic.multumesc mult.

Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator a scris:

Bună ziua,

În primul rand ar trebui sa se dezbata succesiunea tatălui dumneavostră. Aceasta nu se poate dezbate la notar decât dacă sunt toți moștenitorii și sunt de acord cu împărțirea moștenirii, cote, bunuri individualizate. În situația în care nu se ajunge la un acord, sau unul dintre moștenitori nu se prezintă la notar atunci când e citat, se ajunge la instanta.

Mama dumneavostră, pana la momentul în care se va dezbate succesiunea tatălui și se va ieși din indiviziune (fiecare dintre dvs. veți primi bunuri individualizate) nu va putea sa dispună de aceste bunuri (inclusiv nu va putea să facă testament în favoarea fratelui cu privire la acestea)

Cu toate acestea, ea poate sa facă ce vrea cu bunurile proprii (dacă are bunuri personale, nu cele dobândite împreună cu tatăl dumneavoastră). În situația în care, are astfel de bunuri, va putea să facă testament in favoarea fratelui, fără sa fie necesara prezenta dvs. (repet, doar cu privire la bunurile proprii). Însă nici cu privire la acestea nu va putea să le lase pe toate fratelui, însă va putea dispune ca dumneavostră sa primiți 25% si fratele 75.%, in situatia in care sunteți doar doi frați.

Aceste testament poate fi anulat de către instanta, în situația în care, se va dovedi ca mama dumneavostră nu a avut discermant la momentul la care l-a semnat.

Sper ca v-am fost de ajutor.

Veți fi citata la adresa de domiciliu sau dacă fratele sau mama aduc la cunostinta notarului adresa dumneavostră in fapt veți fi citata la aceasta adresa. În conformitate cu dispozițiile art. 6 din Hotărâre nr. 76/ 2013, se poate face si citare prin publicitate și de către notarul public.

Articolul prevede următoarele:
"Art. 6

(1) După ce notarul a întreprins toate diligenţele necesare pentru a afla domiciliul părţii sau succesibilului, potrivit art. 3, iar solicitantul a arătat motivat că, deşi a făcut tot ce i-a stat în putinţă, nu a reuşit să îi afle domiciliul sau să determine alt loc unde ar putea fi citat, potrivit legii, notarul public va dispune citarea prin publicitate.

(2) Citarea prin publicitate constă în afişare la uşa biroului notarial, la sediul Camerei sau, după caz, al primăriei localităţii unde persoana decedată, ai cărei moştenitori nu sunt cunoscuţi, a avut ultimul domiciliu1, pe site-ul/portalul Uniunii Naţionale a Notarilor Publici din România, precum şi la ultimul domiciliu cunoscut al celui citat. Dacă apreciază că este necesar, notarul public va dispune publicarea citaţiei şi în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, sau într-un ziar central de largă răspândire.

(3) În această situaţie, termenul fixat pentru dezbatere va fi mai mare de 15 zile, întrucât procedura se socoteşte îndeplinită în a 15-a zi de la publicarea citaţiei; nerespectarea termenului pentru îndeplinirea citării prin publicitate atrage nulitatea procedurii.

(4) Cât timp moştenirea nu a fost acceptată sau dacă succesibilul nu este cunoscut, notarul public competent să o dezbată poate numi un curator special al moştenirii, pentru apărarea drepturilor moştenitorului eventual; curatorul va avea drepturile şi îndatoririle de administrare prevăzute la art. 1.117 alin. (3)–(5) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, denumită în continuare Codul civil. În această situaţie, la cererea creditorului sau a altei persoane interesate, notarul public competent va îndeplini procedura de citare faţă de curatorul special."
Buna ziua,

Jumatate din bunurile dobandite de parintii dvs. in timpul casatoriei sunt bunuri proprii ale mamei dvs., cealalta jumatate compune masa succesorala ramasa dupa decesul tatalui dvs.

Din masa succesorala, mama dvs. mosteneste in calitate de sotie supravietuitoare, o cota de ¼ iar dvs. impreuna cu fratele o cota de ¾.
Mama dvs. poate dispune oricand prin testament, chiar in lipsa succesiunii dupa tatal dvs., atat cu privire la jumatatea sa din bunuri, cat si cu privire la cota de ¼ din masa succesorala.

Testamentul poate fi supus reducțiunii dacă vi se incalca rezerva succesorala.

Avocat Ciurea Cristina, utilizator