avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fara plata...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fara plata...

Buna ziua,
Este normal ca întreprinderea la care lucrez sa i-a decizia sa se lucreze 4 zile din săptămână iar a -5-a zi sa fim in fara plata?
Imi poate afecta somajul daca in caz ca se închide fabrica sau chir si la pensionare?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:30, 25 Mai 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ziua respectiva nu vi se va lua in calcul nici la pensie si nici la somajul acordat in baza Legii 76/2002.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme in caz de disponibilizare cf. art.65, alin1 cm puideurs puideurs Buna ziua, Am 2 probleme, va rog frumos sa ma ajutati: 1. Un angajat este instiintat (prin decizie) ca urmeaza a fi disponibilizat la expirarea celor 20 zile ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate gradul iii lidiuta08 lidiuta08 speta: sunt in somaj , am in luna octombrie concediu medical din data de 9 pana in 31 am fost la comisie de expertiza , mi s adat aviz cu gradul III, AM ... (vezi toată discuția)
Conditii acordare subventie la angajarea unei persoane care mai are aproape 3 ani pana la pensie Costinel Burca Costinel Burca As dori sa stiu si eu care este legea care mai reglementeaza acordarea subventiei la angajarea unei persoane care mai are aproape 3 ani pana sa iasa la pensie ... (vezi toată discuția)