Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract mandat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract mandat

Bună ziua,

Avem o firma cu 2 asociați. Unul dintre ei este administrator.
În vederea semnării de contracte, asociatul care nu este administrator, poate semna contracte cu clienții/ furnizorii sau sa dețină alte atribuții care întra in sfera atribuțiilor administratorului.

Dacă nu.... Se poate face un contract/ hotare AGA/ împuternicire (interna/ notariala) din partea administratorului pentru asociat în care sa se specifice puterile oferite asociatului?
Sper ca m-am făcut înțeles. :)

Buna ziua
Se poate face o procura autentica de administrare, prin care sa se stabileasca exact puteile conferite asociatului care nu este administrator.
Va mulțumesc de răspuns dl avocat.
Este neapărat autentica. Nu doar interna, din firma, nu?

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua
Se poate face o procura autentica de administrare, prin care sa se stabileasca exact puteile conferite asociatului care nu este administrator.