Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... reevaluarea activelor fixe
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

reevaluarea activelor fixe

Reevaluarea activelor fixe, porneste cu luna cand au fost inregistrate in contabilitate sau incepe cu luna urmatoare inregistrarii lor in contabilitate, binteinteles tinandu-se cont de indicele de inflatie?

Multumesc!
De la data intrării în patrimoniu sau de la data ultimei reevaluări.
ORDIN nr. 3.471 din 25 noiembrie 2008 (*actualizat*)pentru aprobarea Normelor metodologice privind reevaluarea şi amortizarea activelor fixe corporale aflate în patrimoniul instituţiilor publice(actualizat până la data de 30 decembrie 2016*)

art.3, alin.1, litera d) din normele metodologice :
Reevaluarea se efectuează separat pentru valoarea de înregistrare de la data intrării în patrimoniu sau data ultimei reevaluări şi separat pentru valoarea investiţiei, prin aplicarea indicilor de preţ corespunzători perioadelor când acestea au intrat în patrimoniu sau au fost reevaluate şi când au fost efectuate investiţiile.

[ link extern ]