Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Preschimbare procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Preschimbare procura

Bună seara. Am o întrebare : se poate face procura fără mine? Dacă da, unde? Sunt divorțată la notar și am procura pt a părăsi tara pana în iulie a.c.
Eu trăiesc cu copiii în Anglia și fostul soț în Italia.
Ideea este ca în iulie iau copiii vacanta.
Cum se procedează? Dacă ii trimit poze după buletin și pașapoarte poate face el, și dacă da, unde sa se agreseze? Mulțumesc
Buna ziua
Da, se poate face procura mai exact e o declaratie) si fara dvs.
Fostul sot va trebui sa se adreseze unui notar public din Italia (exista si notari vorbitori de limba romana) sau Ambasadei Romaniei de la Roma sau la orice Consulat al Romaniei din Italia.
Nu este procura.
Este o declaratie prin care sotul isi exprima acordul ca minorii sa iasa din tara insotiti de dvs. De fapt, daca cititi titlul o sa observati ca se numeste "declaratie".
Nu e necesara prezenta dvs.
raluk0207, utilizator
Se poate face fără prezența dvs, la un notar public din România, la consulatul din Italia sau la un notar din Italia (declarație apostilată). Pentru declarație, transmiteți tatălui buletinul dvs și certificatul de naștere al copilului.
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!