Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decizia 1414 a CCR
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decizia 1414 a CCR

Aceasta decizie a CCR se aplica prin analogie si alesilor locali, respectiv la postul de viceprimar, daca acesta cumuleaza pensia cu salarul? Care este situatia acestora si ce se intampla daca nu si-a depus optiunea pana la termenul legal.
daniel26, utilizator
" CURTEA CONSTITUŢIONALÃ
În numele legii
DECIDE:
Constată că Legea privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional este constituţională în măsura în care prevederile cap. IV din lege nu se referă la persoanele pentru care durata mandatului este stabilită expres prin Constituţie."
Durata mandatului primarului/presedintelui consiliului judetean, consilierilor locali/judeteni, nu este stabilita prin Constitutie. Deci, li se aplica. :)