Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj tehnic

Sant operată pe coloana sant în medical pana pe data de 16-06-2020.Doresc sa știu dacă după data mai sus menționată pot întra în șomaj tehnic de 75%. A-și dori sa va spun ca între timp am primit decizia de pensie de invaliditate gradul 3 cu drept de munca 4 ore. Am anunțat angajatorul și mia spus ca pot întra în șomaj tehnic și pe urmă pot depune hârtia cu gradul de invaliditate. Este legal. Mulțumesc.
Nu cred ca puteti intra in somaj tehnic , intrucat la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III contractul individual de munca existent inceteaza de drept.
Pai atunci ce pot face angajatorul spune ca nu are unde sa ma trimită sa lucrez 4 ore conform deciziei de invaliditate deoarece în domeniul unde lucrez eu toți angajați sant în șomaj tehnic și totul este închis. Aștept răspuns.

Cornel Vasile a scris:

Nu cred ca puteti intra in somaj tehnic , intrucat la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III contractul individual de munca existent inceteaza de drept.

Va inceteaza c.i.m., asta va face angajatorul.