Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Valoare contract de închiriere nedeclarat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Valoare contract de închiriere nedeclarat

Bună ziua
Are valoare un contract de închiriere nedeclarat de proprietar la fisc, finanțe?
Din moment ce amândoi suntem de acord cu niste lucruri și semnam pentru asta m-ar proteja ca chiriași de unele abuzuri?
Nick949494, utilizator
Bună ziua,

Nu mai exista obligația de a înregistra contractul de închiriere la ANAF, însă aveți obligația de a depune declarația unica pentru estimarea veniturilor realizate în baza căreia veți achita taxele către Anaf.

Totuși, dacă nu ati încheiat contractul de închiriere în fața unui notar, trebuie știut că înregistrarea acestuia la ANAF îi conferă calitatea de titlu executoriu conform art. 1798 din Codul Civil, astfel încât îți va fi mult mai ușor de recuperat banii în eventualitatea întâmpinarii unei situații de genul acesta.