Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ca si chirias(persoana juridica) trebuie sa ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ca si chirias(persoana juridica) trebuie sa inregistrez contractul ...

Ca si chirias(persoana juridica) trebuie sa inregistrez contractul de chirie a spatiului pentru un magazin la Anaf?
Multumesc.
Buna ziua,

Inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF nu este obligatorie, insa aceasta procedura confera contractului caracter de titlu executoriu.

Astfel, chiria poate fi recuperata mult mai usor, in baza titlului executoriu, in procedura executarii silite.

Prin urmare, nu mai este necesara investirea instantei de judecata.

Veniturile realizate din chirie trebuie declarate la ANAF.
MULTUMESC FRUMOS.