avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ca si chirias(persoana juridica) trebuie sa ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ca si chirias(persoana juridica) trebuie sa inregistrez contractul ...

Ca si chirias(persoana juridica) trebuie sa inregistrez contractul de chirie a spatiului pentru un magazin la Anaf?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreea_lazar , utilizator 12:24, 16 Iunie 2022
Buna ziua,

Inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF nu este obligatorie, insa aceasta procedura confera contractului caracter de titlu executoriu.

Astfel, chiria poate fi recuperata mult mai usor, in baza titlului executoriu, in procedura executarii silite.

Prin urmare, nu mai este necesara investirea instantei de judecata.

Veniturile realizate din chirie trebuie declarate la ANAF.
MULTUMESC FRUMOS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de inchiriere - titlu executoriu virgo19 virgo19 Buna ziua, Am citit undeva ca, conform NCPC, contractul de inchiriere inregistrat la anaf constituie titlu executoriu. Vreau sa stiu daca este adevarat. Am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, care este procedura de recuperare a chiriei neplatite ... Ionescu Laura Ionescu Laura Buna ziua, care este procedura de recuperare a chiriei neplatite de chiras? Am am semnat un contract de inchiriere dar de 3 luni chiriasul (o companie) nu mi-a ... (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie a unui contract de inchiriere sub semnatura privata, inregistrat la fisc madoiclimber madoiclimber Poate fi investit cu formula executorie un contract de inchiriere sub semnatura privata, si inregistrat la administratia financiara? Care este procedura in ... (vezi toată discuția)