Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim-somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim-somaj tehnic

Obligatia angajatorului de a restitui indemnizatia de somaj tehnic in cazul incetarii raporturilor de munca cu articolul 55b, pentru cei reveniti din somaj tehnic care solicita incetarea CIM se aplica pentru contractele incetate dupa 1 iunie sau si pentru cele incetate anterior OUG 92/2020? multumesc!
Nu se restituie suma primita de la stat pentru somajul tehnic daca CIM inceteaza ulterior.
OUG 92/2020 este in vigoare de la 29 mai 2020....prin urmare, se aplica situatiilor ivite dupa intrarea ei in vigoare.
Of! Este vorba de banii primiti pentru ca e pandemie. Acesti bani nu sunt conditionati de a face ceva ulterior. OUG 92 din 2020 nu are legatura cu subiectul.
Iulian MANEA, Contabil
Se refera doar la subventia de 41.5% sau si la cei reveniti din somaj tehnic?
Cititi acest articol la ce se refera OUG 92/2020
[ link extern ] /