avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Decontare 41.5% OUG 92/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Decontare 41.5% OUG 92/2020

Pentru o societate Horeca-restaurante care a beneficiat de somaj tehnic pentru intreruperea activitatii si care incepand cu 1 iunie 2020 cand s-au deschis terasele:
-poate beneficia inepand cu 1 iunie 2020 atat de somaj tehnic pentru salariati ramasi suspendati si de decontare 41.5% pentru salariatii reactivati numai pentru terase.
Firma are 13 locatii din care 2 functionale terasele, restul sunt inchise salariatii fiind in somaj tehnic.
Cel mai recent răspuns: officeriviera , utilizator 23:25, 19 Iunie 2020
Cota de 41,5% este singura care se mai aplica in aceasta perioada cf. OUG 92/28.05.2020 publicata in M.Of. 459/29.05.2020.
dl avocat, de ce DOAR cota de 41.5%, ci nu DOAR subventionarea somajului tehnic? eu cred ca se poate alege ce e mai convenabil pt firma. ca de aia scrie in ordinanta fie pentru... fie pentru...

si de ce DOAR, ca poate firma in cauza are DOAR 1 cod CAEN. in ordonanta se spune ca ''Angajatorii care au MAI MULTE obiecte de activitate dintre care cel puțin unul se află sub incidența restricțiilor...''
parerea mea e ca nici juristii care au elaborat asa ceva nu pot raspunde.

apoi as mai intreba, daca de la 1 iulie se mentin restrictiile in horeca si cei care au reluat activitatea vor sa o intrerupa iar, mai primesc pt somaj tehnic subventie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontarea a 41.5% din salariul brut al angajatilor aflati in somaj tehnic Florin_j92 Florin_j92 Buna ziua, am avut angajati trimisi in somaj tehnic in luna Aprilie si jumatate din luna Mai (15.05 a fost data reinceperii activitatii) am beneficitat de ... (vezi toată discuția)
Decontare salariu angajat revenit din somaj tehnic. alsantcalsan alsantcalsan Buna ziua, As vrea sa stiu daca pot cere decontarea a 41,5% din salariul unui angajat revenit din somaj tehnic dar care a cerut o saptamana de concediu fara ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul ... twinklestar357 twinklestar357 Buna ziua. Am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul administrativ in perioada 16.03 - 12.06. Am intrebat la AJOFM daca pot sa depun si ... (vezi toată discuția)