avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare salariu angajat revenit din somaj tehnic.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare salariu angajat revenit din somaj tehnic.

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot cere decontarea a 41,5% din salariul unui angajat revenit din somaj tehnic dar care a cerut o saptamana de concediu fara plata pentru a-si rezolva probleme personale.
Cel mai recent răspuns: alsantcalsan , utilizator 09:30, 10 Iunie 2020
Cum, cine și în ce condiții primește indemnizație de somaj tehnic după 1 iunie
[ link extern ]
Buna ziua,

Nu este vorba despre somaj tehnic, este vorba despre decontarea unei parti din salariu dupa 1 iunie si dupa ce angajatul vine din somaj tehnic.
Angajatorii care au mai multe obiecte de activitate și după 1 iulie desfașoară și activități supuse restricțiilor, trebuie să aleagă una din cele două facilități:
- fie cer 41.5% din salariile angajaților reactivați timp de 3 luni.
- fie solicită somaj tehnic pentru angajații păstrați în șomaj tehnic până la ridicarea restricțiilor.
- ambele facilitati nu pot fi folosite simultan.

Prin urmare, nu exista vreo distinctie cu privire la CFP.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare 41.5% oug 92/2020 nicoleta.mantu1 nicoleta.mantu1 Pentru o societate Horeca-restaurante care a beneficiat de somaj tehnic pentru intreruperea activitatii si care incepand cu 1 iunie 2020 cand s-au deschis ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul ... twinklestar357 twinklestar357 Buna ziua. Am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul administrativ in perioada 16.03 - 12.06. Am intrebat la AJOFM daca pot sa depun si ... (vezi toată discuția)
Ajutor de 41,5 % pentru cei reveniti din somaj tehnic MuscaAnca MuscaAnca Daca angajatii au revenit din somajul tehnic in 15 iunie (cand au fost ridicate restrictiile pentru activitatea societatii) cum se calculeaza cele 3 luni ... (vezi toată discuția)