Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare salariu angajat revenit din somaj tehnic.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare salariu angajat revenit din somaj tehnic.

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot cere decontarea a 41,5% din salariul unui angajat revenit din somaj tehnic dar care a cerut o saptamana de concediu fara plata pentru a-si rezolva probleme personale.
Cum, cine și în ce condiții primește indemnizație de somaj tehnic după 1 iunie
[ link extern ]
Buna ziua,

Nu este vorba despre somaj tehnic, este vorba despre decontarea unei parti din salariu dupa 1 iunie si dupa ce angajatul vine din somaj tehnic.
Angajatorii care au mai multe obiecte de activitate și după 1 iulie desfașoară și activități supuse restricțiilor, trebuie să aleagă una din cele două facilități:
- fie cer 41.5% din salariile angajaților reactivați timp de 3 luni.
- fie solicită somaj tehnic pentru angajații păstrați în șomaj tehnic până la ridicarea restricțiilor.
- ambele facilitati nu pot fi folosite simultan.

Prin urmare, nu exista vreo distinctie cu privire la CFP.
Multumesc!