Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare plata amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare plata amenda

Buna ziua.
Am formulat plangere impotriva unui proces verbal contraventional, plangere care a fost admisa. Intrebarea este : ce trebuie sa fac pentru recuperarea banilor,intrucat amenda am achitat-o in termenul de 15 zile?
Multumesc.
Buna ziua,
Dupa ce sentinta ramane definitiva si o legalizati va adresati cu o solicitare scrisa institutiei care v-a amendat, solicitand restituirea banilor in contul dumneavoastra.
va trebui sa atasati copie de pe sentinta legalizata si chitanta de achitare in original.
Pastrati o copie de pe chitanta pentru ... orice eventualitate.
Bună ziua,

Dacă sunteți în prima instanță, așteptați sa treacă termenul de apel pt a va putea recupera banii..
E posibil ca hotărârea sa fie atacata de partea adversa..

Dacă ați câștigat în apel înseamnă că hotărârea dvs e definitiva. Așteptați sa vi se comunice acasă, apoi solicitati legalizarea acesteia la instanta și înaintați o cerere către instituția unde ati plătit pt a va înapoia banii..
Avocat Trifan Bianca Elena , Avocat
Multumesc
In momentul in care aveti hotarirea legalizata, depuneti o cerere in baza art. 168 din codul de procedura fiscala (legea 207/2015):
ART. 168 Restituiri de sume

(1) Se restituie, la cerere, contribuabilului/plătitorului orice sumă plătită sau încasată fără a fi datorată.

(2) în situația în care s-a făcut o plată fără a fi datorată, cel pentru care s-a făcut astfel plata are dreptul la restituirea sumei respective.