Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort amiabil

Buna ziua
Pentru un divort amiabil cu un copil de 13 ani care va ramane cu mine imi puteti spune va rog ce acte trebuie?
Multumesc..
Buna ziua
Mergeti la notar cu c.i, act de nastere minor, certificat casatorie si, eventual, acte de proprietate bunuri daca faceti si partajul.
Parintii sa aduca si o adeverinta cu veniturile nete din ultimele 6 luni!
Nu va trebuie decat: certificatele de nastere (al copilului si ale dvs) si certificatul de căsătorie.
Adeverintele de venit si fluturasul de salariu nu va trebuie, pentru că notarul nu stabilește pensie alimentară, ci doar instanța.
Iar partajul oricum nu se poate încheia în aceeași zi.
Amiabil, unde divortati ?
Puteti divorta prin acord si in instanta, v-ar costa mai putin, taxa de timbru e 200 de lei.
acordul, fie la notar , fie in instanta , sa cuprinda cat mai detaliat si explicit, programul de vizita, sa nu poata exista interpretari.
gi-jane2, moderator