avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Violarea vieții private
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Violarea vieții private

Bună ziua! Am fost cu soțul meu la notar pentru divorț pe cale amiabilă. Pana la definitivarea divorțului, socrul meu, mi-a cerut sa ii înapoiez telefonul mobil și cartela telefonica. Menționez ca aveam abonament pe numele soacrei mele, însă de 3 ani de zile eu foloseam telefonul și cartela. M-au amenințat încă de la primul mesaj pe care mi l-au trimis ca dacă nu le dau telefonul și cartela în 2 zile o sa se ducă la politie. Le-am trimis telefonul și cartela prin curierat. Întrebarea mea este: dacă ei vor folosi cartela mea sau sa îmi citească mesajele de pe WhatsApp este violarea vieții private? Eu am șters mesajele și contul de WhatsApp, însă nu știu dacă la reactivare se vor vedea mesaje vechi. Chiar și simpla folosire a cartelei, nu mi se pare în regula. Nu mi s-a părut normal și moral sa îmi ceara și cartela, întrucât niciodată nu am întârziat cu plata facturii. Ma rog, probabil, soacra fiind titularul contactului, avea tot dreptul sa îmi ceara cartela. Va mulțumesc mult. O zi frumoasă.
Bună ziua,

Compania spune că ștergerea contului e un proces ireversibil, care șterge mesajele inclusiv din backupul de pe iCloud.
[ link extern ]

Nu vă faceți griji, nu se vor vedea.
Nu știu dacă am înțeles bine, dar e posibil să nici nu mai poată fi creat un nou cont:
Nu veți putea primi din nou acces la contul respectiv.
Vă mulțumesc pentru partajarea.

Emilika40 a scris:

Bună ziua,

Compania spune că ștergerea contului e un proces ireversibil, care șterge mesajele inclusiv din backupul de pe iCloud.
[ link extern ] /

Nu vă faceți griji, nu se vor vedea.
Nu știu dacă am înțeles bine, dar e posibil să nici nu mai poată fi creat un nou cont:
Nu veți putea primi din nou acces la contul respectiv.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am detinut o cartela telekom prepayd si eram in perioada ... rmarius18 rmarius18 Bună ziua, Am deținut o cartelă Telekom Prepaid și eram în perioada de grație (ultima dată încărcată în ianuarie 2023). În urmă cu 2 ... (vezi toată discuția)
Prietenul meu și-a vândut telefonul unei persoane care a recuperat și distribuit poze nud cu mine. am câteva date ale celui care a făcut asta, ce pot să fac? monicamon monicamon Buna, De o saptamana ma confrunt cu o problema. Recent prietenul meu a vandut un telefon unei persoane. Dupa cateva zile persoana respectiva a inceput sa imi ... (vezi toată discuția)
Amenintare cu moartea, viol, santaj cu publicarea pozelor din intimitate Simona221 Simona221 Buna seara! Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar am nevoie de un raspuns la problema mea. De 3 saptamani m-am despartit de tipul cu care am avut ... (vezi toată discuția)