Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire CIC si stimulent de insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire CIC si stimulent de insertie

Buna ziua! In data de 27.03.2019 am nascut si am intrat in CIC. Am optat pt CIC de 2 ani si in momentul de fata copilul are 1 an si 2 luni. Pe data de 29.05.2020 am depus cererea de revenire la locul de munca urmand ca pe data de 02.06.2020 sa-mi dau demisia; pe data de 3.06.2020 am inceput contractul de munca in alta societate. Acum problema este ca nu imi place deloc colectivul de la actualul loc de munca si urmeaza sa-mi dau demisia. Deja mi-am gasit alt loc de munca. Intrebarea este despre stimulentul de insertie si pauza dintre contracte. Daca azi imi dau demisia si peste maxim o saptamana semnez contractul cu noul angajator pierd stimulentul? Care este perioada maxima admisa intre contracte astfel incat sa nu pierd stimulentul de insertie? Va multumesc!
ValeriaNitu, utilizator
Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 din OUG 111/2010 încetează cu ziua următoare celei în care beneficiarul nu mai realizează venituri supuse impozitului și nici nu se află în concediul pentru creșterea copilului.