Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen limita restituire cautiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen limita restituire cautiune

Daca am avut procesul in 2012 si ramas definitiv in 2015, care e termenul maxim dupa care pot cere cautiunea sa-mi fie restituita?Exista un termen limita 2-3-5 ani?
Mentionez ca partea adversa nu a solicitat in cele 30 zile cautiunea dar au trecut 6 ani de cand a ramas definitiva contestatia , care a fost admisa in parte numai pe cheltuieli si nu pe contestatie.......
Codul de procedură civilă, art. 1064, nu prevede un temen maxim.
Puteți face cererea de restituire, până la urmă nu aveți nimic de pierdut, chiar dacă se va invoca de instanță vreo prevedere pentru a respinge cererea, prescripția generală de trei ani sau altceva.
Cabinet avocat Mihai Gaita, Avocat