avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stare de alertă
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stare de alertă

Pe perioada stării de alertă este valabilă precizarea din art XVIII din ordonanța 32?
Cel mai recent răspuns: vrica , utilizator 21:15, 10 Iunie 2020
Art. XVIII. (1) Se suspendă sau nu încep măsurile de executare silită prin poprire a
creanțelor bugetare, fiscale și comerciale care se aplică asupra drepturilor lunare plătite
prin casele teritoriale de pensii. Măsurile de suspendare a executării silite prin poprire
asupra sumelor plătite de casele teritoriale de pensii se aplică, prin efectul legii, de către
aceste instituții fără alte formalități din partea beneficiarilor acestor drepturi.
(2) Măsurile de suspendare prevăzute la alin. (1) încetează în termen de 60 de zile de la
data încetării stării de urgență.

Deci nu știu dacă înțeleg corect prevederile acestea se continuă și pe per.de alertă?
Daca va referiti la faptul ca legea prevede ca se are in vedere starea de urgenta si nu starea de alerta nu va vor iesi socotelile.
Exista deosebiri de regim juridic.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pe mine ma intereseaza daca si in perioada de alerta sint suspendate executarile silite pe pensii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pensie Edds Edds Buna ziua, am auzit astazi labsedinta de guvern ca se suspenda si executarea silita la pensii, imi puteti explica daca stie cineva mai detaliat? Am o poprire ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! se pot institui popriri in starea de alerta? din cate ... Ionecu012 Ionecu012 Buna ziua! Se pot institui popriri in starea de alerta? Din cate stiu acest lucru nu este posibil, pana la data de 1 septembrie 2020. (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu pentru creanta bugetara - oug 29/2020 Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Poprirea pentru o creanta bugetara datorata la ANAF/primarie, se poate face din salariu sau se suspenda cum e prevazut la art VII (3) OUG 29/2020? Art. ... (vezi toată discuția)