Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stare de alertă
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stare de alertă

Pe perioada stării de alertă este valabilă precizarea din art XVIII din ordonanța 32?
Art. XVIII. (1) Se suspendă sau nu încep măsurile de executare silită prin poprire a
creanțelor bugetare, fiscale și comerciale care se aplică asupra drepturilor lunare plătite
prin casele teritoriale de pensii. Măsurile de suspendare a executării silite prin poprire
asupra sumelor plătite de casele teritoriale de pensii se aplică, prin efectul legii, de către
aceste instituții fără alte formalități din partea beneficiarilor acestor drepturi.
(2) Măsurile de suspendare prevăzute la alin. (1) încetează în termen de 60 de zile de la
data încetării stării de urgență.

Deci nu știu dacă înțeleg corect prevederile acestea se continuă și pe per.de alertă?
Daca va referiti la faptul ca legea prevede ca se are in vedere starea de urgenta si nu starea de alerta nu va vor iesi socotelile.
Exista deosebiri de regim juridic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pe mine ma intereseaza daca si in perioada de alerta sint suspendate executarile silite pe pensii