Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Se pot institui popriri in starea de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Se pot institui popriri in starea de alerta? Din cate ...

Buna ziua! Se pot institui popriri in starea de alerta? Din cate stiu acest lucru nu este posibil, pana la data de 1 septembrie 2020.
Conform OUG 48/2020 "Nu se declanşează măsuri de executare silită în materie civilă prin poprire pentru creanţele comerciale şi civile pe toată perioada stării de urgenţă, a stării de alertă până la data de 1 septembrie 2020. Măsurile dispuse anterior nu se aplică în cazul executărilor silite privind creanţele civile sau comerciale ce au drept titlu hotărâri judecătoreşti pronunţate în materie penală pentru soluţionarea laturii civile a cauzei. Măsurile de suspendare a executării silite a sumelor urmăribile sau disponibilităţilor băneşti se aplică de drept de către organele de executare şi instituţiile bancare sau terţi popriţi, fără nicio altă formalitate", mai prevede amendamentul.

gi-jane2, moderator