avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... De ce trebuie sa plătesc diferență de preț din ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

De ce trebuie sa plătesc diferență de preț din cauza zborului anulat?

Am cumpărat bilet avion in februarie cu plecare in Phoenix Arizona prin Budapesta- Londra- Phoenix.din 3 martie-- 3 mai .Din cauza pandemiei sa anulat zborul din 3 mai,am primit de la agenția din Arad o confirmare cu zbor in 7 iunie sa anulat si acesta Am primit o alta confirmare Ptr zbor in 1 iulie
Azi am primit mail de la agenție ca sa anulat si acest zbor pe ruta Phoenix Londra Budapesta Îmi oferă zbor pe Phoenix- Chicago- Londra Budapesta dar trebuie sa plătesc minim 350 euro.
( precizez ca zborurile cu mai multa escale sunt mai ieftine).
Am sunat la British si mi au spus ca ei nu au scumpit biletul ,si sa vorbesc cu agenția din Arad.
Eu nu am refuzat nicio oferta ( stiu ca daca modifiti data trebuie sa plătești.
Întrebare : Agentia are dreptul sa îmi ceara bani daca nu sunt eu de vina ,in special pe perioada de Coviț.
Când eu am plătit bilet dus întors.
Mulțumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Drepturi pasageri zbor anulat maranos76 maranos76 Buna ziua! Am 2 săptămâni am avut o serie de probleme cu un zbor care s-a decalat si apoi a fost anulat, si as dori sa ştiu daca pot cere compensaţii de ... (vezi toată discuția)
Pacaliti de agentia de turism dodo83 dodo83 Buna ziua, suntem 2 familii care am apelat la o agentie online pt a ne trimite o oferta in vacannta in Turcia. Am acceptat un pachet , am incheiat un contract, ... (vezi toată discuția)
Zbor anulat wizz air LuMorningGlory LuMorningGlory Buna ziua. In data de 13.12.2017 am achizitionat doua bilete de avion Suceava - Bologna -Suceava pentru datele 16.09.2018, respectiv 26.09.2018 si, evident, ... (vezi toată discuția)