Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este alocatia de stat pentru copil venit asimilat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este alocatia de stat pentru copil venit asimilat salariului?

Buna ziua, as dori sa stiu daca alocatia de stat pentru copil este considerata venit asimilat salariului conform codului fiscal, si daca da, care este articolul din codul fiscal care precizeaza acest lucru.

In codul fiscal la titlul IV, cap. III, art. 76 - "Definirea veniturilor din salarii şi asimilate salariilor" nu apare nicio referinta la astfel de venituri.

Multumesc.
Buna ziua,

Alocatia de stat pentru copil este o masura de protectie sociala si un drept al copilului.
Nu este asimilata veniturilor din salarii si nu este fiscalizata.

Numai bine!