Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reclamatie abuz serviciu agent politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reclamatie abuz serviciu agent politie

Buna ziua, in data de 30mai in Jud OLT in loc. Corabia nu mi-a fost acordata prioritate de trecere. am evitat accidentul, am redus viteza aproape de oprire pentru ca un agent de politie vazuse tot.
M-am gandit ca agentul evident il v-a opri pe respectivul care nu-mi acordase prioritate. Asa ca mi-am continuat drumul (mentionez ca Agentul nu mi indica niciun semn mie am proba video care atesta acest lucru)
In circa 200m am fost oprit de agentul respectiv care m-a urmarit cu autospeciala MAI...
Agentul mi-a spus citez: "Daca opreai la semnalul meu nu-ti faceam nimic, iti luam doar o declaratie si gata." acea declaratie nu mi-a mai fost luata.

Intr-un final mi s-a suspendat permisul pe 30 zile si acordat 4 pct amenda.(proces verbal pe care l-am contestat deja)

Problema apare cand am aflat ca am prieteni comuni cu respectivul care nu-mi acrodase prioritate. si aflu de la ei, ca NU i-a fost facut niciun proces verbal deci nu i-a fost suspendat permisul pentru neacordare de prioritate. si nici macar un avertisment.

Revenind la titlu' unde si cum procedez pentru a face o reclamatie agentului respectiv.

Ce consider eu important: Eram in Jud. Olt cu masina inmatriculata pe Bucuresti. Masina care nu-mi acrodase prioritate era inmatriculata pe Jud. OLT.

Multumesc si astept cu nerabdare sfaturi/indrumari.
Am uitat sa adaug.
In PV am fost sanctionat pentru Nerespectarea semnalelor politistului (oprire)
Si declaratia ar fi trebuit sa-mi fie luata drept dovada pentru "neacordarea de prioritate".
mihaidragos, utilizator