Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Adresa gresita factura beneficiar persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Adresa gresita factura beneficiar persoana fizica

Daca furnizorul unor servicii greseste adresa de facturare a beneficiarului (persoana fizica), dar Cnp-ul nu, poate constitui acesta un motiv pentru care factura sa nu fie considerata valida ?
Depinde de circumstanta: factura este trimisa cu curier sau nu, factura este semnata de beneficiar sau nu, factura este incasata sau nu etc.

Este un litigiu?
Factura este trimisa in format electronic, pe mail, invocand si art. 319 alin. 16 din codul fiscal. Nu este semnata de beneficiar si nici incasata. Este doar emisa.
Cel mai bine este sa o corectati si sa o retrimiteti ca raspuns la mailul precedent cu explicatiile de rigoare.