Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... STIMULENT INSERTIE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

STIMULENT INSERTIE

Buna ziua!

Mama - aflata in CCC, doreste reintoarcerea in activitate cu minim 60 zile inainte de terminarea CCC, pt a beneficia de stimulent insertie.
Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarele :
1) Inante de CCC, mama a avut mai multe contracte de munca, dar acum doreste sa se reintoarca doar la una dintre societati, unde are CIM partial, celelalte contracte de munca dorind sa le inchida. Este necesar sa obtina adeverinta/incetare/decizie si de la ceilalti angajatori?
2)Daca pe langa locul de munca la care se intoarce, mai incepe un job nou, este nevoie de adeverinta si de la noul angajator?
3)Tatal mai poate beneficia de"luna tatalui" de CCC, daca mama face cerere pentru stimulent insertie? In ce conditii?

In speranta ca voi gasi raspunsurile la dvs, va multumesc!
ramo1305, utilizator