Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Doresc sa ma reintorc la lucru din CCC ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Doresc sa ma reintorc la lucru din CCC inainte cu ...

Buna ziua!

Doresc sa ma reintorc la lucru din CCC inainte cu 60 zile de a implini copilul 2 ani pt. a beneficia de stimulent insertie.
Insa nu vreau sa mai raman mult la acest job (din cauza unor comentarii rautacioase). Ma angajez iar la ei, depun dosar pt stimulent, dar daca imi gasesc alt loc de munca pot demisiona si sa continui sa beneficiez de stimulent in continuare la noul job?
Daca va gasiti alt loc de munca puteti demisiona si sa continuati sa beneficiati de stimulent in continuare la noul job, cu conditia ca data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatiiin baza noului c.i.m.
Vreau sa merg saptamana urmatoare cu cererea de reintoarcere la lucru ( cu o luna inainte de a incepe practic lucrul ) si as dori sa stiu daca imi pot elibera de la firma adeverinta de venit si celelalte acte pe care le am nevoie pt dosar stimulent in aceasi zi in care merg cu cererea.

Multumesc!
Potrivit art.7 alin.6 din HG nr.905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor, la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate,sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
Inca o intrebare..Este absolut obligatoriu sa ma reintorc cu 2 luni inainte de a implini copilul 2 ani pt a beneficia de stimulent? Sau se poate si dupa ce a implinit 2 ani?
Este absolut necesar sa reveniti in activitate cu 2 luni inainte de a implini copilul varsta de 2 ani pentru a beneficia de stimulentul de insertie.