Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Refuz de plata a ajutorului Covid pe motiv ca persoana ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Refuz de plata a ajutorului Covid pe motiv ca persoana nu are cont bancar de persoana juridica?!

Sotia e medic si se intretine din garzi platite cu ora, prin intermediul unui PFI (persoana fizica autorizata)
Spitalul unde colabora fiind unul mic, s-a inchis din luna martie.
Sotia a aplicat pentru ajutorul legal pe care il da statul in acest caz.
I s-a refuzat plata ajutorului, pe motiv ca "nu are cont bancar deschis pe persoana juridica"
Ea nu are cum sa faca acest lucru, deoarece lucreaza ca persoana fizica autorizata - PFI - nu ca persoana juridica.
La banca i s-a cerut, pentru a deschide cont de persoana juridica, sa aiba angajat un administrator de firma si minim inca 2 angajati, imputerniciri, specimene de semnaturi etc - pe care NU le are, deoarece nu are firma, SRL sau PFA.
Are doar un PFI si un CIF de la Finante.
Ce poate face in acest caz?
Exista vreo cale legala sa poata incasa acea suma de bani care constituie ajutorul de la stat?
unteolog, utilizator
Trebuie sa isi faca cont pe PFA.
Nu trebuie sa fie persoana juridica.
Sa.mearga cu toate actele la banca.

unteolog a scris:

Sotia e medic si se intretine din garzi platite cu ora, prin intermediul unui PFI (persoana fizica autorizata)

persoana fizica autorizata - PFI - nu ca persoana juridica.

PFI- e persoana fizica independenta, nu autorizata
PFA e persoana fizica autorizata

@claudiu lascoschi
"Trebuie sa isi faca cont pe PFA.
Nu trebuie sa fie persoana juridica.
Sa.mearga cu toate actele la banca"

Tocmai asta am explicat in mesaj, ca a fost la banca si i s-a REFUZAT deschiderea unui cont pe persoana juridica deoarece NU are administrator firma, 2 angajati etc.
Deci ce are de facut in acest caz?
unteolog, utilizator
@grijane2 "PFI- e persoana fizica independenta, nu autorizata
PFA e persoana fizica autorizata"
Scuze de greseala, nu sunt in domeniu, dar am crezut ca daca spun PFI se intelege despre ce e vorba. Daca avea PFA avea si cont pe persoana juridica, deci intrebarea nu si-ar fi avut rostul.
unteolog, utilizator
Sa încerce la mai multe sucursale bancare,eventual bănci diferite pt a vedea dacă este cerința unei singure bănci sau este o cerință comună.In functie de rezultat faceti un memoriu în scris trimis prin posta cu confirmare primire catre instituția care trebuia sa faca plata ,memoriu în care explicați situația și solicitati plata sumelor cuvenite.In functie de raspuns contactați un av pt un eventual proces.Regret sa aud ca mai sunt doctori cu o situație financiară dificilă în această perioadă în care marea majoritate a doctorilor au cel puțin 3 surse de venit,salariu la stat,salariu la privat și tradiționalele "beneficii"neimpozabile la stat.Incercati totusi la mai multe bănci ,în orașele mai mici se misca mai greu si functionarii bancar,nu sunt obișnuiți cu operațiunile bancare efectuate frecvent în alte localități mai mari.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat