Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garantie bancara sau Scrisoare de garantie sau ... ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garantie bancara sau Scrisoare de garantie sau ... ?

Buna ziua. Va rog o indrumare . Cum pot garanta ca persoana fizica , cu o suma de bani care sa fie folositi doar in cazul unei executari silte a altei persoane fizice , DAR fara riscul ca acei bani sa fie folositi in alte scopuri si CUM pot avea controlul ca acea suma de bani sa fie eliberata doar pentru o anumita plata ?
Va multumesc . Sandry
Buna ziua,

Printr-un contract de fidejusiune, cu menționarea exactă a operațiunilor și a condițiilor care conduc la exigibilitatea obligației de garantare.