Forum Discuţii juridice Executare silită Creanta certa, lichida si exigibila
Discuție deschisă în Executare silită

Creanta certa, lichida si exigibila

Buna ziua!
O firma cu doi asociati,persoane fizice, au luat un credit de 4.000.000 lei de la o banca, pentru care au garantat plata de catre debitor, pin contract de fidejusiune, fiecare. Firma este in faliment, iar banca a recuperat 1.500.000 lei. In baza contractelor de fidejusiune, banca a inceput procesul de executare silita asupra celor doi asociati, cu suma de cate 4.000.000 lei pentru fiecare in parte.
Intrebare: care este creanta certa, lichida si exigibila si indeplineste conditia certitudinii?

Cu stima,
Creanta certa este obligatia societatii de a restitui suma de 4.000.000 lei. Creanta este lichida, cuantumul acesteia fiind determinat exact prin contractul de credit. Creanta a devenit exigibila prin faptul ca societatea a intrat in insolventa.