Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate

Pot intra inspectorii ITM fara nici o forma de.mandat si fara acordul sau prezenta proprietarului ,pe o proprietate privata (nu juridica) pentru a efectua controlul?
Legea nr.108/1999
Art. 19
Inspectorii de muncă, purtând asupra lor legitimaţia şi insigna care atestă funcţia pe care o îndeplinesc în exercitarea atribuţiilor stabilite prin lege, au următoarele drepturi:
a) să aibă acces liber, permanent şi fără înştiinţare prealabilă în sediul oricărui angajator şi în orice alt loc de muncă organizat de persoane fizice sau juridice;
....