Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica 2020

Buna ziua,

Administratorul unei societati comerciale care nici macar nu a ridicat dividente sa plateasca cass la ele? Trebuie neaparat sa depuna declaratia unica pe 2019 cu zero?

Cine depune declaratia unica si in ce conditii?
george-neagu, moderator
Profitul anului precedent a fost distribuit ca dividende prin hotararea adunarii generale dar ele nu au fost platite din lipsa de lichiditati sau profitul a ramas nedistribuit, urmad ca asta sa se faca in exercitiie financiare viitoare?
Daca nu au fost repartizate efectiv dividendele catre asociat, el nu trebuie sa declarare prin declaratia unica si sa plateasca contributie la sanatate.
Daca s-au repartizat dividendele dar asociatul doreste sa isi lase banii in firma, atunci da, declara si plateste cass.
george-neagu, moderator
profitul anului precedent a ramas nedistribuit urmand sa se faca in exercitiile financiare viitoare...
multumesc....am inteles