avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica 2020

Buna ziua,

Administratorul unei societati comerciale care nici macar nu a ridicat dividente sa plateasca cass la ele? Trebuie neaparat sa depuna declaratia unica pe 2019 cu zero?

Cine depune declaratia unica si in ce conditii?
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 15:55, 18 Iunie 2020
Profitul anului precedent a fost distribuit ca dividende prin hotararea adunarii generale dar ele nu au fost platite din lipsa de lichiditati sau profitul a ramas nedistribuit, urmad ca asta sa se faca in exercitiie financiare viitoare?
Daca nu au fost repartizate efectiv dividendele catre asociat, el nu trebuie sa declarare prin declaratia unica si sa plateasca contributie la sanatate.
Daca s-au repartizat dividendele dar asociatul doreste sa isi lase banii in firma, atunci da, declara si plateste cass.
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2020
george-neagu, moderator
profitul anului precedent a ramas nedistribuit urmand sa se faca in exercitiile financiare viitoare...
multumesc....am inteles

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividente emin3m_ emin3m_ Bună ziua. Am firma S. R. L și lucrez în Belgia ca prestări servicii de sudura. Nu am nici un asociat și plătesc impozit trimestrial 3% din venit. Sunt ... (vezi toată discuția)
Dividende Nicoletapuricel Nicoletapuricel Buna ziua, Ad unei societății dorește sa distribuie și sa încaseze dividende in valoarea de 75000 din profitul anilor 2018-2019, are obligatia depunerii ... (vezi toată discuția)
Distributie dividente Emiliap Emiliap Daca AGA a unui SRL hotaraste cu ocazia aprobarii bilantului in Martie distribuirea profitului anului precedent in procent de 40 %, restul de 60 % ramane ... (vezi toată discuția)